Twitter

Diocese of

Hexham and Newcastle

Bishop Seamus Cunningham

Bishop Seamus Cunningham

Bishop Seamus CunninghamBishop Seamus Cunningham was ordained 13th Bishop of Hexham and Newcastle and installed in St Mary’s Cathedral Church, Newcastle on 20th March 2009, the feast of St Cuthbert, patron of the diocese.

Bishop Seamus Cunningham was born on 7 July 1942 at Castlebar, Co Mayo, Ireland, he was educated at local schools, which included St Nathy’s College, Ballaghaderreen at which Bishop James Cunningham (1957-1974) had also been a student for a short time.

Seamus Cunningham studied for the priesthood at St John’s College, Waterford, where he was ordained priest for the Diocese of Hexham and Newcastle on 12 June 1966.

He began as assistant priest in Our Lady and St Joseph’s parish, Brooms, in North West Durham, from September 1966 until August 1971.

From 1971 – 1972 he was at English Martyrs, Newcastle upon Tyne.  Then he spent one year, 1972 – 1973, at the new Corpus Christi College, London, preparing to begin work as a Diocesan Religious Education and Catechetics adviser, he returned to live and work in the Cathedral but also visited our schools throughout the diocese.

In 1978 he succeeded Father Leo Pyle as Director of Religious Education in the diocese and also as Chaplain to St Mary’s Teaching Training College of the Sacred Heart of Education at Fenham.

From 1984 to 1987 he spent three years as Spiritual Director to students for the priesthood at Ushaw College, Durham.

In 1987 he returned to St Mary’s Cathedral where he was to spend the next 10 years as Administrator and Parish Priest.  He was appointed to the Chapter of Canons shortly afterwards.

He moved to the parish of St Oswin’s, Tynemouth and St Mary’s, Cullercoats in 1998 after a short sabbatical in the States.


Inside St Mary's Cathedral

Bishop Ambrose Griffiths appointed him one of four Vicars General in 2001.

In 2004 Bishop Kevin Dunn appointed Canon Cunningham as the sole Vicar General.  He held this post until the Bishop’s death on 1 March 2008.  He was with Bishop Kevin and his family throughout Bishop Kevin's illness and death, and was elected Diocesan Administrator on 2 March 2008.

He was ordained 13th Bishop of Hexham and Newcastle on 20th March 2009 by Liverpool’s Archbishop Patrick Kelly, Metropolitan of the Northern Province.